Jak kosić trawnik, gdy jest mokry jak bagno?

Po ponad dwóch tygodniach deszczu nasze trawniki desperacko potrzebują dobrego przycięcia.

Firmy ogrodnicze z trudem dotrzymały harmonogramu koszenia trawy podczas niekończących się deszczowych dni, podczas gdy wielu właścicieli domów cierpliwie czekało na słoneczny dzień, aby uruchomić kosiarki. Tymczasem trawa urosła wysoko i pozostała mokra.

Czy można kosić mokrą trawę?

Zawsze najlepiej jest pozwolić trawie wyschnąć przed jej skoszeniem. Podczas koszenia trawy należy jednak pamiętać, że należy ściąć tylko jedną trzecią lub mniej źdźbeł trawy. Jeśli trawa pozostaje mokra przez długi czas i nadal rośnie, można skosić mokrą trawę, aby nie wyrosła zbyt wysoko i nie zasiała nasion. Najlepszy czas na koszenie mokrej trawy zależy od stopnia jej nasycenia. Mniejsze nasycenie jest oczywiście lepsze.


Jak kosić mokrą trawę?
Ostre ostrza to podstawa. Podnosimy nasze agregaty koszące do 9 cm nad ziemię i ostrzymy noże po każdym dniu koszenia. Czasami kosimy podwórka dwukrotnie, aby rozbić mokre kępy skoszonej trawy.

Wykonujemy koszenie w pełnym pasie, a nie w połowie, ponieważ w razie potrzeby wykonamy drugie koszenie. Koszenie w połowie pasa polega na nakładaniu się na poprzednio skoszony pas o 50 procent w celu zmniejszenia ilości trawy skoszonej podczas jednego przejazdu. Czasami robi się to podczas koszenia mokrej trawy, aby zapobiec zatkaniu lub zatkaniu kosiarek mokrymi ścinkami trawy.

Tylko w skrajnych przypadkach zgrabiamy i pakujemy mokre ścinki. Najlepiej zostawić ścinki na miejscu, aby nakarmić murawę.


Czy komercyjne kosiarki do trawy lepiej nadają się do koszenia mokrej trawy niż zwykłe kosiarki?

W pracy używamy zarówno kosiarek komercyjnych, jak i tanich domowych, ale we wszystkich naszych kosiarkach utrzymujemy ostre noże. Ponadto nasze kosiarki są wyposażone w ostrza z ząbkowanymi końcówkami, które dobrze radzą sobie z rozbijaniem kęp mokrej trawy. Oba typy kosiarek działają.


A co z błotnistymi koleinami kół podczas koszenia mokrych podwórzy?

Niestety przy koszeniu podmokłych podwórek nie da się uniknąć kolein. Koleiny powstają, gdy podłoże jest bardzo mokre.


Czy masz rady dla właścicieli domów z rozmoczonymi trawnikami?

Uważaj na grzyby. Jest to powszechne w przypadku dłuższych okresów deszczowej pogody. Grzyb pojawia się na twoim podwórku w postaci brązowych plam. Fungicydy działają, ale najlepsza jest sucha pogoda. Wyłącz także systemy nawadniające (zraszacze) lub utrzymuj ich wskaźniki deszczu w prawidłowym działaniu podczas okresów deszczowych, aby uniknąć podlewania już mokrego podwórka.

Czy miałeś zaległości w pracy z powodu deszczu?

Tak, trochę, ale w większości nasze 9-godzinne dni pracy zamieniły się w 12-godzinne dni, próbując nadążyć za mokrymi podwórkami. Nadrabiamy zaległości.
Prognoza pogody poprawia się na suchy weekend w ten weekend, co da nam lepszą okazję do koszenia trawy. Nasze podwórka powinny wkrótce wyschnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *